Hlasy nezdolných žen

  • Autor: Samar Jazbik
  • Vydavateľstvo: N media a.s.
  • Dátum vydania: 01.12.2021
  • Edícia: Edice N
  • Počet strán: 248
  • Rozmer: 145 x 205 mm
  • Väzba: brožovaná
  • ISBN: 978-80-88433-19-4

Vojna sýrskym ženám zobrala všetko, teraz získali späť aspoň svoj hlas. Hlas odporu a nádeje

Príbehy devätnástich žien, ktorým vojna v Sýrii, ktorá trvá už viac ako jedenásť rokov a zapríčinila smrť státisícov ľudí, drasticky zasiahla do životov a prinútila ich spolu s miliónmi ďalších Sýrčanov opustiť svoju krajinu, aj keď si to nikdy nepriali. Všetky sa aktívne zúčastnili revolúcie v priebehu tzv. arabskej jari, mnohé priamo v prvej línii, napriek tomu kvôli zmene pomerov odrazu nemohli takmer nič. Boli systematicky umlčované a museli bojovať nielen proti Asadovmu diktátorskému režimu a Islamskému štátu, ale aj proti mužom, ktorí mali byť na ich strane. A často prišli úplne o všetko.

Všetky zdieľali sen o slobodnej krajine, ktorá by im umožnila žiť lepší život nielen im samotným, ale predovšetkým ich deťom. Sýrska spisovateľka Samar Jazbik dala týmto ženám príležitosť prehovoriť a porozprávať ich pohnuté príbehy vlastnými slovami. Vrátila sýrskym ženám ich hlas, hlas odporu a nádeje.

Preložil Peter Felčer.

O autorke:

Samar Jazbik je sýrska novinárka, spisovateľka a scenáristka, angažuje sa tiež v ľudskoprávnych organizáciách. V roku 2011 sa zúčastnila sýrskeho ľudového povstania proti režimu Baššára al-Asada a potom bola nútená odísť do exilu. Teraz žije v Paríži. Jadrom jej literárnej tvorby sú témy spojené s postavením ženy a slobodou vo vnútri tradičnej spoločnosti, sociálnymi nerovnosťami, autoritárstvom a represívnym aparátom v Sýrii. Preto jej romány a reportáže vyvolali v krajine  často kontroverziu. V zahraničí naopak získali rad ocenení a dočkali sa prekladov do mnohých svetových jazykov. 

„Vojna nie sú len zvodky z frontu. Vojna nie sú ani počty mŕtvych. Sú to príbehy. Samar Jazbik si ich vypočula desiatky. Devätnásť z nich vybrala a naservírovala nám ich na tanieri bez zbytočných príloh, patetických výlevov a štylizovaného zúfalstva. Surové rozprávanie sýrskych žien nielen približuje podstatu toho, čo viedlo k vojne v tejto časti sveta, ale tiež dáva nazrieť do súkromia tých, ktorým vojna úplne zmenila život. Udalosti popisujú tak, že za chvíľu ste v tej šlamastike s nimi. Držíte im palce a skúšate si predstaviť, ako by sme sa na ich mieste zachovali my. A dúfate, že túto skúsenosť nebude nikto z nás nikdy potrebovať.“

Petra Procházková, novinárka Deníka N


Máte otázku, potrebujete poradiť? info@dennikn.sk / 02 212 044 00