Deň Alice a Doda. Rómsko-slovenská učebnica

  • Autor: kolektív
  • Vydavateľstvo: N Press, s.r.o.
  • Dátum vydania: 16. februára 2021
  • Počet strán: 36
  • Rozmer: 210x290 mm
  • Väzba: mäkká
  • ISBN: 978-80-99925-70-1

Na Slovensku ročne prepadne desaťtisíc detí, z toho tritisíc prvákov. Ich materinským jazykom je rómčina a so slovenčinou sa
mnohé z nich stretávajú prvýkrát v škole. Učitelia nerozumejú svojim žiakom, no neexistuje žiadna bežne dostupná učebnica, či šlabikár, ktorý by im pomohol.

Rómsko-slovenská pracovná učebnica s názvom Deň Alice a Doda prevedie deti bežnými situáciami, s ktorými sa počas dňa
stretnú, naučia sa abecedu, základné frázy a tvary často používaných slov, názvy predmetov, pozdravy, farby, geometrické tvary, a to s citlivým prihliadnutím na prostredie, v ktorom väčšina z nich vyrastá. Jej súčasťou je aj bilingválne pexeso.

V Denníku N sme sa rozhodli systematicky sa venovať téme vzdelávania znevýhodnených detí. Vydali sme knihu Juraja Čokynu A okraje máš kde? Na základe skúseností z terénu, vďaka rozhovorom a debatám, ktoré sme po vydaní knihy zorganizovali a kontaktu s učiteľmi vieme, že deti z chudobného prostredia sú niekoľkonásobne znevýhodnené nielen pre svoj pôvod, ale aj materinský jazyk, ktorým nie je slovenčina. Často končia v špeciálnych školách, opakujú prvý ročník a táto stigma sa s nimi ťahá celé detstvo – už v prvom ročníku je jasné, že nedokončia ani povinnú školskú dochádzku. 


Táto pracovná učebnica je jednou z mála dostupných pomôcok, ktoré učiteľom pomôžu preklenúť ťažké obdobie nástupu do školy a pochopiť, aký odlišný a krásny je materinský jazyk ich žiakov - rómčina.

Pre učiteľov sme pripravili učiteľský balíček, ktorý
okrem učebnice a pexesa obsahuje aj bilingválne karty a príručku.

Školy alebo inštitúcie si tiež môžu zakúpiť zvýhodnený balík 20 ks učebníc


Máte otázku, potrebujete poradiť? info@dennikn.sk / 02 212 044 00