Knižný obchod Denník N

s najmenším výberom

Urob si raj

Urob si raj
  • Autor: Mariusz Szczygieł
  • Vydavateľstvo: Absynt
  • Počet strán: 224
  • Väzba: mäkká/paperback
  • Dátum vydania: 2019
  • ISBN: 978-80-8203-075-7

Vianoce 2019:  Ak si prajete knihu pod vianočný stromček, objednávajte najneskôr do 18.12 do 14:00 h. Po tomto termíne už nie sme schopní zaručiť dodanie pred Vianocami.

“Najmenej máme radi tých ľudí, ktorí majú rovnaké chyby ako my. Preto máme radi Čechov. Je to národ, ktorý má úplne iné chyby ako my," parafrázuje Oscara Wilda poľský reportér Marius Szczygieł. Autor knihy Gottland tentoraz pátral po tom, prečo sú Česi takí ateisti a opäť sa vybral za niekoľkými zaujímavými osobnosťami. Keď spovedá Jana Saudeka, Egona Bondyho, Halinu Pawlovskú alebo Davida Černého vyťahuje z nich veci, ktoré ešte nikomu nepovedali a vie ich napísať tak, že kniha sa číta ako televízny seriál, v ktorom sa neviete dočkať každej ďalšej kapitoly. (Oliver Rehák)


Výnimočný poľský reportér Mariusz Szczygieł nám v knihe Urob si raj povie, čo zistil o Čechoch a Češkách, o minulosti i súčasnosti krajiny, s ktorou sme donedávna zdieľali spoločný priestor. Ako dobre poznáme svojich najbližších susedov? Čo vieme o krajine, o ktorej sa v jej hymne spieva, že je pozemským rajom?


Kniha je voľným pokračovaním fenomenálnej a mimoriadne úspešnej knihy Gottland, ktorá vyšla v dvanástich jazykoch a v Česku pripravili už viac ako dvadsať dotlačí. Zatiaľ čo v predošlej knihe Szczygieł rozprával o dobe minulej, v knihe Urob si raj skúma najmä súčasné Česko. Ponúka nám reportážne portréty známych Čechov a Češiek ako Halina Pawlowská, David Černý či Jan Saudek, a popri tom sa neustále vracia k otázke, ktorá je leitmotívom celej knihy – Ako je možné, že Česi neveria v Boha? A ako sa im bez neho žije?


Kniha Urob si raj Mariusza Szczygieła vychádza v preklade Miroslava Zumríka vo vydavateľstve Absynt.


Prečítajte si ukážku z knihy


Mariusz Szczygieł (1966), oceňovaný poľský reportér a spisovateľ, veľký propagátor poľskej reportážnej školy. V deväťdesiatych rokoch moderoval prvú poľskú talk-show Na każdy temat. Dnes patrí medzi najprekladanejších poľských spisovateľov. Je zostavovateľom veľkej trojzväzkovej antológie poľskej reportáže 20. storočia a autorom siedmich výnimočných kníh. Najväčší úspech zaznamenali jeho knihy o Česku, Čechoch a Češkách Gottland (slovenský preklad Premedia 2012) a Urob si raj (Zrób sobie raj, slovenský preklad Absynt 2019). Je spoluzakladateľom vydavateľstva Dowody na istnienie a varšavského Inštitútu reportáže, v ktorom sa zdokonaľujú nádejní mladí reportéri. Svoje fejtóny a reportáže pravidelne publikuje v Dużom formate, reportérskej prílohe Gazety Wyborczej. V roku 2016 vydal knižku Projekt: pravda (Projekt: prawda), ktorej leitmotívom je hľadanie malej osobnej pravdy v živote každého človeka. Jeho ostatnou knihou je zbierka reportáží Nie je (Nie ma) z roku 2018.


 


Máte otázku, potrebujete poradiť? info@dennikn.sk / 02 212 044 00