Česko-čínské objímání

  • Autor: Jakub Zelenka
  • Vydavateľstvo: N Media, a.s.
  • Dátum vydania: 02.09.2021
  • Edícia: Edice N
  • Počet strán: 248
  • Rozmer: 145 x 205 mm
  • Väzba: brožovaná
  • ISBN: 978-80-907922-6-5

Od obhajoby ľudských práv k vidine veľkého biznisu. Ako Česko hľadalo svoj vzťah k Číne


Za posledných tridsať rokov bolo Česko v pohľade na Čínu a naše vzťahy k nej rozdelené na dva tábory. Ten prvý vidí túto krajinu zjednodušene ako totalitnú mocnosť, ktorá potláča práva svojich obyvateľov, ten druhý ju vníma ako ekonomického obra, ktorý ponúka ohromnú príležitosť pre český biznis. Čína však nie je len totalitná ríša zla či, naopak, len továreň na peniaze. Je to krajina, v ktorej žije asi pätina všetkých obyvateľov sveta, má hlbokú históriu a kultúrnu svojbytnosť a je kľúčovým politickým hráčom, s ktorým treba počítať.


Kniha Česko-čínské objímání reportéra Jakuba Zelenku mapuje, ako sa česká zahraničná politika voči Pekingu utvárala, a prináša svedectvá štátnikov či úradníkov, ktorí vo svojej dobe zohrali rozhodujúcu úlohu - napríklad Jiřího Paroubka, Petra Nečasa, Martina Bursíka alebo Jana Fischera. Mnohí z nich o tejto téme hovoria prvýkrát. Kombináciou analýz a rozhovorov s kľúčovými aktérmi kniha vykresľuje komplexný obraz česko-čínskych vzťahov za posledné tri dekády.O autorovi:


Jakub Zelenka je redaktorom českého Deníku N a dvojnásobným držiteľom Novinárskej ceny za najlepšiu online žurnalistiku. V roku 2018 ju získal spolu s kolegami za webový špeciál o dezinformáciách publikovaný na Aktuálně.cz, o rok skôr bol ocenený za špeciál Češi v zajetí sociálních bublin na Lidovky.cz. Český literárny fond mu takisto venoval cenu Novinářská křepelka, udeľovanú novinárom do 33 rokov za mimoriadny žurnalistický počin. Zobraziť jeho články v Deníku N.„Keď v roku 2021 čínska komunistická strana oslavovala sté výročie, prezident Si Ťin-pching si obliekol šedý oblek, aký nosil ‚Veľký kormidelník‘ Mao Ce-tung, ktorý kvôli svojej vízii neváhal obetovať milióny životov. Túto symboliku by sme nemali prehliadať, rovnako ako ani to, že v Hongkongu miznú posledné demokratické výsady, Taiwan čelí čoraz väčšej existenčnej hrozbe, Ujguri ‚prevýchove‘ a Európa sa mení na geopolitické ihrisko Pekingu. Čínsky vplyv sa pritom nevyhýba ani Česku, ktoré bývalo hrdé na to, že dôsledne háji ľudské práva. To sa však skrylo za naivnú vidinu veľkého biznisu. O tom, ako Praha menila svoj prístup k Číne a aké to môže mať následky, je práve táto kniha Jakuba Zelenku. Pomôže vám preniknúť do problematiky česko-čínskeho objímania, ktoré bude naďalej naberať na intenzite.“

Mirek Tóda, reportér Denníka NMáte otázku, potrebujete poradiť? info@dennikn.sk / 02 212 044 00