Jsme Bellingcat. Vyšetřovatelé globálního zločinu a neohrožená budoucnost žurnalistiky

  • Autor: Eliot Higgins
  • Vydavateľstvo: N Media, a.s.
  • Dátum vydania: 28. októbra 2021
  • Edícia: Edice N
  • Počet strán: 216
  • Rozmer: 145 x 205 mm
  • Väzba: brožovaná
  • ISBN: 978-80-907922-9-6


Príbeh o špičkových analytikoch otvoreného spravodajstva a najinovatívnejších online novinároch na svete.


Identita jedného z ruských agentov podozrivých z otrávenia Skripaľovcov v Salisbury bola odhalená už necelé dva týždne po tom, čo televízia odvysielala ich zábery z bezpečnostných kamier. S týmto úžasným investigatívnym „sólokaprom“ neprišla žiadna spravodajská služba ani tradičné médiá, ale Bellingcat, investigatívny tím pracujúci s otvorenými zdrojmi, ktorý nanovo definoval spôsob, akým premýšľame o spravodajstve, politike a digitálnej budúcnosti.


Kniha Sme Bellingcat rozpráva inšpiratívny príbeh človeka, ktorý ani nedoštudoval vysokú školu a napriek tomu sa stal priekopníkom novej kategórie spravodajstva. Eliot Higgins aktivizoval občianskych novinárov po celom svete, ktorí sa spoločne snažia rozlúsknuť závažné kauzy čisto s využitím internetových zdrojov. Zakladateľ Bellingcatu zoznamuje čitateľa s nástrojmi, ktoré títo vyšetrovatelia používajú: od softvéru, ktorý umožní určiť zemepisné súradnice snímok, až po aplikácie, vďaka ktorým zistíte čas vytvorenia fotografie. Detailne približuje najdôležitejšie vyšetrovania Bellingcatu ako zostrelenie letu MH17 nad Ukrajinou, Asadovo nasadenie chemických zbraní v Sýrii či identifikáciu pravicových demonštrantov v Charlottesville, a to rovnako dramaticky a napínavo ako v špionážnom románe. Knihu preložil Viktor Janiš.


O autorovi:


Eliot Higgins je zakladateľ a riaditeľ Bellingcatu, nezávislého medzinárodného kolektívu výskumníkov, vyšetrovateľov a občianskych novinárov, ktorí sa pomocou otvorených zdrojov a sociálnych médií venujú pálčivým svetovým kauzám. Higgins je výskumným pracovníkom Centra pre ľudské práva na právnickej fakulte Kalifornskej univerzity v Berkeley a je členom technologického poradného zboru Medzinárodného trestného súdu.


„Ak Bellingcat ešte nepoznáte, teraz máte šancu ho spoznať. Kniha Sme Bellingcat rozpráva príbeh o špičkových analytikoch otvoreného spravodajstva a najinovatívnejších online novinároch na svete. Odhalili pravdu o rakete, ktorá zostrelila let MH17 na Ukrajine, aj o chemických zbraniach, ktoré nasadil sýrsky diktátor Baššár Asad. Identifikovali neonacistov zo Charlottesville, odhalili zabijačský tím Kremľa a našli stúpencov ISIS v Európe. V knihe Sme Bellingcat opisuje jeho zakladateľ Eliot Higgins, ako a prečo to robia.“

Anne Applebaumová, novinárka a spisovateľka, držiteľka Pulitzerovej cenyMáte otázku, potrebujete poradiť? info@dennikn.sk / 02 212 044 00