Putinovi trollové

  • Autor: Jessikka Aro
  • Vydavateľstvo: N Media a.s.
  • Dátum vydania: 16. novembra 2020
  • Edícia: Edice N
  • Počet strán: 384
  • Rozmer: 145x205
  • Väzba: brožovaná
  • ISBN: 978-80-907922-1-0

Známa fínska novinárka Jessikka Aro rozpráva v knihe Putinovi trollové o tom, ako prenikla do petrohradskej továrne na dezinformácie, o šikane, o prenasledovaní, o vyhrážkach smrťou, ktorým čelila po zverejnení svojich zistení.


Fínska novinárka Jessikka Aro popísala fungovanie petrohradskej trollej továrne na dezinformácie, ktorú financoval ruský oligarcha blízky prezidentovi Vladimírovi Putinovi. Výsledky jej žurnalistickej práce vyústili do drsnej pomsty. Aro sa stala obeťou prenasledovania, šikany a rozsiahlej dezinformačnej kampane. Trollovia prenikli do jej súkromia, zverejňovali na internete jej skutočné i zmanipulované fotky, ohovárania a lži a vyhrážali sa jej smrťou. Napriek tomu sa novinárka nevzdala a ďalej zoznamuje svet s tým, ako ďaleko ruská informačná agresia siaha a aká ničivá dokáže byť. V knihe rozpráva nielen svoj príbeh, ale i známe prípady kritikov deziformačných aktivít, ako je finančník Bill Browder, ktorý presadil prijatie tzv. Magnitského zákona v rôznych krajinách, či vyšetrovateľ skupiny Bellingcat Eliot Higgins a mnoho iných.

Přeložila Lenka Fárová.

Prečítajte si rozhovor s autorkou v Denníku N.

O autorke: 

Jessikka Aro (1980) je fínska investigatívna novinárka, ktorá pracuje vo verejnoprávnej rozhlasovej a televíznej spoločnosti Yleisradio. V roku 2016 získala fínsku Veľkú novinársku cenu. V roku 2019 mala podľa oficiálneho oznámenia získať prestížnu cenu Women of Courage Award, čo bolo následne dementované. Americká administratíva to označila za omyl, ale skutočným dôvodom malo byť dodatočné zistenie jej kritických postojov k prezidentovi Trumpovi. 

Práce Jessikky je vynikající, není náhoda, že za ni dostala prestižní cenu Bonnier Grand Journalist Prize. V jednom ohledu byla ovšem obzvlášť významná – konečně otevřela oči i mnohým lidem na Západě, kteří odmítali věřit, jak útočná a zhoubná je ruská informační agrese. Brutální kampaň, jíž se Jessikka stala terčem po odhalování kremelských trollů ve finském veřejném prostoru, neměla mimo Rusko a země bývalého Sovětského svazu obdoby. Možná dosud nemá.

Ve své knize přináší Jessikka svědectví dalších statečných novinářů a expertů, kteří kvůli své práci a investigaci nekalých operací Kremlu čelili nátlaku, urážkám, pomluvám a jiným špinavým praktikám, které Kreml a jeho informační armáda používá proti svým odpůrcům. Jessikka tak pokrývá hned dvě zásadní témata, která by měla zajímat i českou společnost – informační agresi Vladimira Putina a klíčovou úlohu statečných novinářů, kteří neztratili páteř.“

Jakub Kalenský, expert na dezinformácie 


Máte otázku, potrebujete poradiť? [email protected] / 02 212 044 00