Knižný obchod Denník N

s najmenším výberom

Nezabíjajte vtáčika

Nezabíjajte vtáčika
Redakcia N odporúča
Tip na darček
  • Autor: Harper Leeová
  • Vydavateľstvo: Odeon
  • Počet strán: 344
  • Rozmer: 132 × 205 mm
  • Väzba: pevná
  • Dátum vydania: 2016
  • ISBN: 9788055146881

Redaktori Denníka N o knihe:
- Denisa Ballová: Kniha dôležitá pre vtedajšiu Ameriku aj pre súčasnú Európu
- Dušan Mikušovič: "Skvelo zachytená atmosféra amerického juhu, nenávisti aj dobra."
- Jana Čevelová: "Napriek tomu, že má pomaly 60 rokov, je neuveriteľne aktuálna aj dnes, keď sa rasizmus intenzívne derie na povrch aj v našom stredoeurópskom priestore, kde ešte pred rokom a pol by pod vlastným menom a na plné ústa nikto neželal smrť niekomu, kto uteká pred vojnou.
Kniha vám pripomenie, aká dôležitá je morálka a najmä odvaha. Jeden múdry citát za všetky: „Odvaha je: pustiť sa do boja, aj keď vopred vieš, že si porazený, a jednako vytrvať v tom boji až do konca. Zriedka zvíťazíš, ale niekedy sa ti to podarí.“

V tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia zasiahne Spojené štáty hospodárska kríza, hoci ospalého provinčného mestečka Maycomb v Alabame sa dotkne len okrajovo. V tom období je najväčšou starosťou dvoch súrodencov Scout a Jema a ich priateľa Dilla to, ako vylákať z domu miestneho čudáka a čím si skrátiť dlhé chvíle. Keď však obvinia mladého černocha zo znásilnenia bieleho dievčaťa, udalosti naberú rýchly spád. Obhajoby sa ujme Scoutin otec Attikus Finch. Ten považuje právnickú pomoc za svoju morálnu povinnosť.
Čaká ho však márny boj s predsudkami, strachom a nevraživosťou. Od obyvateľov mestečka poznačeného rasovou nenávisťou dostáva hanlivú nálepku obhajca negrov, čo sa negatívne dotkne aj jeho detí.


Kultový román Nezabíjajte vtáčika nie je iba o rasizme a justičnej vražde, je to predovšetkým dojímavý príbeh o dospievaní, utváraní si vlastných názorov na svet, morálke, statočnosti a odvahe.


Máte otázku, potrebujete poradiť? info@dennikn.sk / 02 212 044 00